Tallinna Noblessneri linnakusse rajatakse kunstikeskus. Pealinn
“Eesti kontekstis on tegemist unikaalse ja pikaajalise visiooniga loodava keskusega, mis ühelt poolt on orgaaniliselt välja kasvanud partnerorganisatsioonide vajadustest ning teisalt soovib kindlalt paigutada Tallinna rahvusvahelisele kunstikaardile,” ütles keskuse loomise algataja, Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse (EKKAK) direktor Karin Laansoo täna ideed tutvustades.
Endise allveelaevatehase tootmistsehhi rajatavas multifunktsionaalses kunstikeskuses saab olema ligi 900 ruutmeetrit pinda näituse- ja residentuuriprogrammi tarbeks, samuti auditoorium ja avatud kontorid, mille eesmärgiks on pakkuda kaasaegse kunsti valdkonnale olulisi tugiteenuseid.
Keskuses on esmakordselt antud rohujuuretasandil tegutsevatele organisatsioonidele võimalus kasutada mitte ainult spetsiaalselt selleks otstarbeks ehitatud näituse- ja tööpindu, vaid jagada ka sellistele tugiteenustele nagu näiteks turundus- ja kommunikatsioon, raamatupidamine, ja õigusteenused tehtavaid kulutusi, mis ühtlasi loob edasised võimalused valdkonna suuremaks professionaliseerumiseks.
Uus kaasaegse kunsti keskus asub Noblessneri jahisadamas Valukoja kõrval ning selle lähedusse jäävad nii Lennusadam kui ka ajalooline Kalamaja piirkond. Noblessneri sadamalinnaku ajalugu ulatub tagasi 1912. aastasse, mil rootsi-vene päritolu ettevõtja ja metseen, maineka Nobeli preemia algataja vennapoeg, Emanuel Nobel ning allveelaevade tootja Gustav Lessner asutasid Noblessneri sadamasse Venemaa keisririigi laevastiku arendamise tarbeks allveelaevatehase, millele nad on andnud ka oma nime − Nobel+Lessner. Viimastel aastatel on unikaalse arhitektuuriga jahisadama ala olnud mitmete ambitsioonikate kultuuriürituste toimumiskohaks.
Kunstikeskuse rajamise peatoetaja on Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) Euroopa Regionaalarengu Fondi (ERDF) abil, mille kaudu eraldatakse keskuse rajamiseks 865 500 eurot, ütles EKKAK pressiesindaja Anastassia Dratsova neljapäeval BNS-ile. Edasi on kavas otsida teisi rahastajaid ning keskus plaanib hakata teenima ka omatulu, lisas Dratsova.
Projekti arendab Balti Laevaremonditehase (BLRT) tütarettevõte Noblessner Arendus OÜ.