Rahvusvaheline fookus: Jurriaan Benschop / Berliin

Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus kutsub kuraatori ja kriitiku Jurriaan Benschopi loengule laupäeval 25. oktoobril kell 13.00 Tallinna Kunstihoones (Vabaduse väljak 6).

 

Loeng toimub päev varem avatud Elin Kardi ja Mihkel Ilusa kureeritud näitusel VÕIMATU MINNA, KINDLASTI MINNA, kus osalevad maalikunstnikud Mihkel Ilus, Kristi Kongi, Katrin Koskaru, Mihkel Maripuu, Anna Škodenko ja Mart Vainre. Loeng on näituse külastamise piletihinna sees.

 

Jurriaan Benschop tutvustab loengus oma kuraatoripraktikat ja maalikunstiskeenet Berliinis. Kuraatorina on ta pikka aega keskendunud maalikunstile ja teinud koostööd nii tuntud kunstnike kui noorte maalijatega. Ta esitleb mitme Berliinis elava maalikunstniku teoseid ja toob välja erinevaid kaasaegse maalikunsti praktikaid.

Berliini kunstikliimat kujundasid muutused Euroopas pärast 1989. aastat ning kunstnike sissevool ülejäänud maailmast alates 1990. aastate keskpaigast. Algselt meelitas kunstnikke Berliini madal üürihind ja ruum eksperimenteerimiseks, kuid praeguseks on olukord muutunud. Kunstimaailm on professionaliseerunud ning 23 aastat tugevalt riiklikel toetustel toiminud Berliin otsib uusi jätkusuutlikke lahendusi. Mida tähendab see Berliinis töötavatele kunstnikele ja legendaarseks peetud kunstiskeenele?

 

Jurriaan Benschop on Amsterdamis üles kasvanud ja hetkel Berliinis elav kunstikriitik ja kuraator. Ta kirjutab regulaarselt kunstikriitikat rahvusvahelistele kunstiajakirjadele nagu Artforum, DAMn ja Arterritory. Ta on kirjutanud raamatu Berliini arengutest kunstikeskusena peale 1989. aastat (‘Wonen tussen de Anderen’ 2009) ja koostanud esseedekogumiku maali- ja fotokunstist (De Berg van Cézanne, 2006). Tema viimane projekt oli ‘Vaim ja Vorm. Kümme maalikunstnikku Berliinist’, mida eksponeeriti 2013. aastal Grunwald galeriis, Indiana Bloomingtoni ülikoolis USAs. Lisaks nõustab ta kunstnikke kunsti- ja disainialasele uurimistööle keskendunud Van Eyck Akadeemias Maastrichtis.

 

Jurriaan Benschop külastab Eestit Külaliskuraatorite programmi raames Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse kutsel. Lisaks avalikule loengule kohtub külaliskuraator mitmete eesti kunstnike ja kunstiinstitutsioonidega Tallinnas ja Tartus. EKKAKi Külaliskuraatorite programmi rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.