Välisuudised veebruar 2020

Karen Huberi galerii & Merike Estna Zona Maco messil, veebibänner. Merike Estna stuudio loal. Graafiline disain: Martina Gofman

 

Merike Estna Méxicos ja Oaxacas

 

Tänavusel Zona Maco kaasaegse kunsti messil Méxicos esitleb Karen Huberi galerii Merike Estna teoseid. Messil on väljas Estna uus maalisari ‘Empty vessels, empty eyes’. Maaliseeriat saadab iga päev ühe korra toimuv performatiivne kohalolu, mida esitab Anaconda ja mille teksti on loonud Andrew Berardini. Pärast Zona Maco messi alustab Merike Estna residentuuri Casa Wabi keskuse juures Oaxacas, Mehhiko lõunarannikul.

 

Mess Méxicos:

 

Aeg: 5. – 9. veebruar 2020. Performatiivne kohalolu ‘Empty vessels, empty eyes’ juurde algab iga päev kell 19

Koht: Citibanamexi messikeskus, D hall, AV. Conscripto 311, Lomas de Sotelo, México. Karen Huberi galerii on messiboksis ZMF11

Koduleht: zsonamaco.com

 

Residentuur Oaxacas:

 

Aeg: 10. veebruar – 24. märts 2020

Koht: Casa Wabi, Oaxaca, Mehhiko

Koduleht: casawabi.org

 

 

Ingel Vaikla ‘Shapes and Distances’, 2019, kaader videost. Kunstniku loal

 

Ingel Vaikla ja EKKM Brüsselis

 

Brüsselis, Beursschouwburg keskuses avaneb Ingel Vaikla isikunäitus ‘Shapes and Distances’. Tegemist on EKKMi ja Beursschouwburgi koostöös sündinud projektiga, mille kuraator on Laura Toots. Beursschouwburg on Brüsseli südalinnas paiknev silmapaistev ja mitmekesine kultuurikeskus. Vaikla lähtub näitusel topeltsärituse ideest – ta asetab üksteise peale kujundeid minevikust ja tulevikust kui ka ideid olla korraga kodus ning kaugel eemal. Kunstnik koondab kokku nii eelmisel aastal filmitud materjali kui ka Ukraina arhiividest leitud foto- ja videosalvestisi Slavutõtšist – kõige viimasest linnast, mille Nõukogude Liit 1986. aastal ehitas. Materjali kõrvutamisega küsib Vaikla, kuidas meie subjektiivsed ja kollektiivsed identiteedid kujunevad ning materialiseeruvad, seda nii filmis, poliitikas kui ka arhitektuuris.

 

Aeg: 8. veebruar – 21. märts 2020

Koht: Beursschouwburg, Auguste Ortsstraat 20-28, Brüssel

Koduleht: beursschouwburg.be

 

 

Kris Lemsalu Malone & Kip Malone Lemsalu. Foto: Eric Martin

 

Kris Lemsalu Malone Berliinis ja Méxicos

 

Kris Lemsalu Malone avab Berliini mainekas näitusemajas KW Institute for Contemporary Art koos Kyp Malone Lemsaluga näituse ‘Love Song Sing-Along’. Kunstnikeduo Performa 17 biennaalilt alguse saanud koostöö tulemusena on sündinud installatsioonid ja performance’id, mis kaasavad skulptuure, keraamikat, animatsiooni, performatiivseid elemente, muusikat ja heli. KW-s on väljas tervet kolmandat korrust hõlmav suuremahuline installatsioon, mis loob objektide, kehade ja tegevuse vahelisi piire hägustava keskkonna. Näituse avamisel esitlevad kunstnikud uut performance’it. Tegemist on Kris Lemsalu Malone’i esimese institutsionaalse näitusega Saksamaal.

 

Lisaks näitusele Berliinis osaleb Kris Lemsalu Malone koos Kyp Malone Lemsalu, Barbara Sánchez-Kane’i ja Viktor Martínezega kuu alguses Material messil Méxicos, kus astuvad kuraator Michelangelo Miccolise kutsel messi Immaterial programmis üles performance’iga ‘Paloma’. 

 

Näitus Berliinis:

 

Aeg: 29. veebruar – 3. mai 2020. Näituse avamine reedel, 28. veebruaril kell 19

Koht: KW Institute for Contemporary Art, Auguststraße 69, Berliin

Koduleht: kw-berlin.de

 

Performance Méxicos:

 

Aeg: 7. – 9. veebruar 2020. Kris Lemsalu Malone’i performance toimub messi avamise ajal 6. veebruaril kell 17-18.

Koht: Frontón México, De la República 17, Col. Tabacalera, Del. Cuauhtémoc, México

Koduleht: material-fair.com

 

 

Marge Monko ‘Flawless Seamless II’, 2019. Kunstniku loal. Foto: JJ Images

 

Marge Monko Berliinis

 

Berliini galeriis Russi Klenner on jaanuari keskpaigast avatud Marge Monko isikunäitus ‘Flawless Seamless’. Monko vaatleb oma teostes 20. ja 21. sajandi reklaame, küsides, millist rolli mängib erinevate esemete ja toodete esitlemise viis inimeste ihade tekitamises ja juhtimises. Näitusel saavad uue tõlgenduse käekellade reklaamid, fotod sukkadest ja sokkidest ning teemantidega seonduv müüdiloome.

 

Aeg: 18. jaanuar – 29. veebruar 2020

Koht: Galerii Russi Klenner, Luckauer Straße 16, Berliin

Koduleht: russiklenner.de

 

 

Katrin Koskaru ‘The Line of Little Figures’, 2019. Kunstniku loal

 

Katrin Koskaru Pariisis

 

Katrin Koskaru avas Pariisis ühingu L’ahah kutsel jaanuari lõpus isikunäituse ‘Väikeste figuuride rida’. L’ahah on 2017. aastal loodud organisatsioon, mis tegeleb aktiivselt kunstnike ja teiste distsipliinide vahelise koostöö arendamise ja tutvustamisega. Ühingul on kaks näitusepinda, millest ühel – Moret – esitletakse Koskaru ruumispetsiifilisest suuremõõtmelisest maalist ja seinainstallatsioonist koosnevat väljapanekut.

 

Aeg: 29. jaanuar – 28. märts 2020

Koht: L’Ahah #Moret, 24-26 rue Moret, Pariis

Koduleht: lahah.fr

 

 

Karel Koplimets. Foto: Kaisa Maasik

 

Karel Koplimets Gentis

 

Selle aasta alguses alustas Karel Koplimets kaheaastast programmi HISKi rahvusvahelises kunstiresidentuuris Belgias. HISK pakub post-akadeemilist kursust kujutava- ning audiovisuaalkunsti valdkonnas ning keskendub eelkõige kunstnike isikliku kunstipraktika väljaarendamisele. Karel Koplimets loob põhiliselt narratiivseid ruumiinstallatsioone, mille peamiste ja kandvate osadena kasutab kaamerapõhiseid meediume. Oma viimastes projektides on ta käsitlenud reisimise ja rännete teemasid, mis on seotud majanduse ja geopoliitilise situatsiooniga – näiteks ostuturism, pendeltöö, töö ja töökoha mõiste muutumine ning sellega seotud ränded ja ümberkorraldused.

 

Aeg: 2020–2021. aasta

Koht: Hoger Instituut voor Schone Kunsten (HISK), Gent, Belgia

Koduleht: hisk.edu

 

 

Tanja Muravskaja oma residentuuristuudios WIELSi kaasaegse kunsti keskuses. Foto: Vladimir Loginov

 

Tanja Muravskaja Brüsselis

 

Tanja Muravskaja viibib jaanuari algusest pool aastat kestvas residentuuris Brüsselis, WIELSi kaasaegse kunsti keskuses. Muravskaja soovib WIELSi residentuuris arendada edasi ideed tuleviku inimesest: inimloomuse muutusest, mida mõjutavad uued sotsiaalsed, eetilised ja vaimsed väärtused. Eesti kunstnike osalemist WIELSi residentuuriprogrammis koordineerib Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus. Programmi jooksul korraldatakse osalejatele töötubasid, vestlusringe, arutelusid, kunstnikule annavad tagasisidet residentuuri külastavad oma ala tipud.

 

Aeg: jaanuar – juuni 2020

Koht: Wielsi kaasaegse kunsti keskus, Av. Van Volxemlaan 354, Brüssel

Koduleht: wiels.org

 

Veebruaris veel avatud:

Kris Lemsalu Bernis

Kärt Ojavee ja Johanna Ulfsak Espoos 

Marko Mäetamm Zürichis