TMW 2016 festivali kunstiprogramm

TMW Kunst on Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse (EKKAK) koordineeritud eriprogramm. EKKAK esitleb spetsiaalse programmi ja pikendatud avamisaegadega galeriiõhtut Tallinna Teisipäev, kus esitlemisele tulevad näitused noortelt eesti kunstnikelt ja väljapaistvatelt kunstitudengitelt ning kaasatud on ka mitmed rahvusvahelised kunstiprojektid.

 

Teisipäeval, 29. märtsil kell 17.00-21.00 aset leidva Tallinna Teisipäeva raames saab Vabaduse väljakul asuvas Eesti Kunstiakadeemia galeriis tutvuda noorte tudengite loominguga. Näituse kuraatoriteks on kunstnik Lilli-Krõõt Repnau ja teoreetik Francisco Martinez. Tallinna vanalinnas saab lisaks näha Eesti Kunstiakadeemia installatsiooni ja skulptuuri osakonna tudengite Art Nõukase ja Helena Keskküla ühisnäitust Hobusepea galeriis ning fotograaf Temuri Hvingija, metallikunstnike Rait Siska ja Risto Tali ning tegevuskunstniku Erik Alalooga ühisprojekti Okapi galeriis.

 

Eesti rahvusvaheliselt tuntuimas galeriis Temnikova & Kasela on avatud foto- ja installatsioonikunstnike Sigrid Viiri ja Jimmy Limiti näitus.

 

Õhtu lõpetab rahvusvahelise koostööprojekti tutvustus projektiruumis Rundum, kus on üleval linnaruumi uurimisplatvormi Urbiquity (Stefano Carnelli, Pablo Conejo, Mattias Malk) kureeritud näitus.

 

Lisaks on TMW raames korraldatud publikuprogramm sellega samaaegselt Tallinna Kunstihoones toimuval Kris Lemsalu ja Tiit Pääsukese ühisnäitusel Kaunitar ja Koletis.

 

Nimetatud kunstnike ja kuraatorite koostööprojektid ja näitused jäävad Tallinn Music Week nädalal külastajatele avatuks tavapärastel lahtiolekuaegadel kolmapäevast pühapäevani.

 

 

Tallinna Teisipäev 29. märtsil 2016

 

17:00

EKA galerii (Vabaduse väljak 6/8, sissepääs Kunstihoone sisehoovist), T – L 12:00 -18:00

Francisco Martinezi ja Lilli-Krõõt Repnau kuraatorinäitus

Kõverruum

 

Näitus kutsub külastaja teekonnale läbi ruumi, aja ja subjektiivsuse. Täpsemalt pöörab näitus tähelepanu kohtadele, mis tekitavad neis viibides limbo või liminaalsuse tunde, viies justkui kõrgendatud teadvuse seisundisse. Veidrad kohad on lummavalt köitvad, kuid samas ka hirmutavad ja jubedad (kummaliselt tuttavad). Näitusele kaasatud kunstiteosed uurivad radikaalselt erinevaid arusaamasid kohast, tõlgendades põhimõisteid nagu identiteet, agentsus ja normaalsus. Näitusel osalevad kunstnikud: Tallinna Vangla kinnipeetavad, Flo Kasearu, Mihkel Kleis, Triin Pitsi, Lilli-Krõõt Repnau, Paco Ulman, Ingel Vaikla, Vello Vinn ja Kristina Õllek

 

17:30

Okapi galerii (Niguliste 2), E – L 11:00 – 18:00, P 11:00 – 16:00

Temuri Hvingija, Rait Siska, Risto Tali, Erik Alalooga

M_M_M_M

 

Tegemist on kunstiprojektiga, mis haarab ja ühendab endas läbi erinevate meediumite tundeid, vaateid, suhtumisi ja arusaamu kaasaegsele kunstile ja maailmale laiemalt. Nelja kunstniku ühisloomeks annavad impulsi kattuvad arusaamad igavikulisusest ning erinevad kunsti loomise tehnikad, mis on pädevad ka tänapäeval. Näitusel esitletakse teoseid, kus on kasutatud erinevaid tehnikaid, tehnoloogiaid ja vorme fotograafiast, metallikunstist ning muusikast. Näituse avamisel astub külalisesijana ette elektroonilise muusika artist Venemaalt  Fjordwalker ja DJ Kashel.

 

18:00

Hobusepea galerii (Hobusepea 2)

Art Nõukas ja Helena Keskküla

Milleks meile küll see mäng?

 

Kunstnike duo Art Nõukas ja Helena Keskküla, kes on mõlemad lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia installatsiooni ja skulptuuri osakonna, mõtestavad mängu ilu ja eesmärke. Kunstnikud on ka varem koos näitusi teinud – eelmisel aastal esitleti näitusel „Loogiline laul” ühiselt loodud installatsioone ja videotöid. Antud näituse jaoks mõtisklevad nad, et „Kõige kiiremad ja mitmekülgsemad oleme üksi, samas siis puudub otsene konkurent. Kahekesi olemise juures on huvitav teise inimesega võitlemine. Selles on kõige rohkem liikumist, emotsioone, higi ja pisaraid.“

 

19:00

Temnikova & Kasela galerii (Lastekodu 1)

Sigrid Viir ja Jimmy Limit

Import Export

 

Sigrid Viiri ja Jimmy Limiti ühisnäitus “Import Export” räägib impordist ja ekspordist üldisemas kaubanduslikus tähenduses, vihjates kunstiteoste ja kunstnike transpordile ühelt kontinendilt teisele, tolliprotseduuridele ning inimeste ja failide massilisele rändele. Lisaks viitab näituse pealkiri fotograafiale, fotode kasutamisele ja laialdasele levikule ning digitaalsele sisse- ja väljaveole. Eesti kunstniku Sigrid Viiri kunstipraktika on tihedalt seotud nii fotograafia, installatsiooni kui skulpturaalsete vormidega. Fotograafia ja mänguliste ruumiinstallatsioonidega tegelev Jimmy Limit on Kanadas sündinud eesti juurtega kunstnik. Jimmy on oma teoseid luues huvitatud immateriaalsest piltide igapäevasest tarbimisest ja nende laiemast mõjust. Näitus on teostatud Artproof stipendiumi raames.

 

20:00

Rundum (Pärnu mnt 154)

Urbiquity (Stefano Carnelli (UK), Pablo Conejo (ES), Mattias Malk (EE))

Memory and Movement

 

Urbiquity on kriitiline ja loominguline linnaruumi uurimisplatvorm, mis seob tugevad teoreetilised teadmised interdistsiplinaarsete praktikatega. Näitus Memory and Movement koosneb kolmest projektist, mis tegelevad ülemaailmse poliitilise ja/või majandusliku migratsiooniga, sidudes globaalsed protsessid isiklike kogemustega. Pablo Conejo ja Silvia Andrademarini teos IS*PAIN toob välja dihhotoomsed suhted Ecuadori ja Hispaania vahel, esitades Ecuadori migrantide kujutlusi uuest elust Hispaanias. Teoses Hiraeth vaatleb Mattias Malk Bosnia sõda läbi väga isikliku kogemuse, kõrvutades ühe sõja ajal külast pagenud pere fotod praeguste fotodega samadest paikadest. Stefano Carnelli teos Transhumance uurib pastoraalset lammaste karjatamise traditsiooni kaasaegses, globaliseerumisest mõjutatud Itaalias. Näitus ei ürita pakkuda tõstatatud küsimustele lõpplahendusi, vaid otsib võimalusi edasiseks diskussiooniks.

 

 

EKA tudengikonkurss

 

TMW raames toimub veebihääletus publiku lemmikute valimiseks kunstikeskkonna NOAR.eu ja EKA tudengikonkursil osalevate teoste seast. Noorte talentide teostega saab tutvuda ning hääletuses osaleda  kunstikeskkonnas NOAR perioodil 23.03- 06.04.2016. Valikut konkursiteostest saab näha kohvikute NOP ja Wabadus seintel.

 

Konkursi võitjatele ning publikuhääletuses osalejatele on maitsvad auhinnad välja pannud TMW Maitsed programmis osalevad kohvikud ja restoranid Gloria, August, Riis, Wabadus, Manna La Roosa, NOP, Von Krahl, NOA, Tuljak ja OKO.

 

Konkursil osalevad: Sten Eltermaa, Madlen Hirtentreu, Pille-Riin Jaik, Eldar Jakubov, Liisa Jugapuu, Helena Keskküla ja Art Nõukase duo, Anna Lihodedova, Anna Mari Liivrand, Mihkel Maripuu, Johanna Mudist, Alissa Nirgi, Robin Nõgisto, Alina Orav, Ann Pajuväli, Hanna Piksarv, Mark Antonius Puhkan, Kristin Reiman, Kristel Saan, Sten Saarits, Silvia Sosaar, Uku Sepsivart ja Kadi-Maarja Võsu.

 

 

TMW Kunst Jutud ja tuurid

 

Neljapäeval, 31. märtsil kell 16.00 toimub Hobusepea galeriis (Hobusepea 2) kohtumine noorte kunstnike Art Nõukase ja Helena Keskkülaga, kelle looming on tihedalt seotud ka muusikaga. Kunstnikud tutvustavad oma teoseid, installatsioonikunsti põnevat maailma, duetti-duelli koostöös ning kunstitudengi ja noore kunstniku igapäevast elu ja tulevikuväljavaateid. Vestlust juhib kuraator ja kriitik Rebeka Põldsam.

 

Laupäeval, 2. aprillil kell 15.00 kutsub kunstirühmitus Neandertali koobaskool jalutuskäigule Tallinnas. Neandertali koobaskooli kogemusliku iseloomuga kestvusharjutuste hulka kuuluvad jalutuskäigud. Kõndimine vaikides aitab koondada tähelepanu linnamaastiku vahelduvatele rütmidele ja tekstuuridele ning teadvustada vastuolulisi tähendus- ja kasutusruume. TMW raames kutsuvad Neandertali koobaskooli asutajad kõiki huvilisi jalutama Tallinnas endise raudtee rööbastel. Jalutuskäik algab laupäeval, 2. aprillil kell 15:00 ja kestab orienteeruvalt 2,5 kuni kolm tundi. Pärast teekonna lõppu räägime kohvikus koobaskooli tegemistest ja jalutamisest kui teadlikust praktikast. Kohtumispaik ja vestlusringi asukoht selgub peatselt. Neandertali koobaskool on avatud platform, mille asutajad on kunstnikud Viktor Gurov, Hedi Jaansoo, Kristel Raesaar ja Pire Sova.

 

Lisaks saab TMW kunstiprogrammi raames külastada Tallinna Kunstihoones toimuvat Kris Lemsalu ja Tiit Pääsukese ühisnäitust „Kaunitar ja Koletis“. TMW Kunst lõpetab pühapäeval , 3. aprillil kell 14:00 eksklusiivse ekskursiooniga Kunstihoones (Vabaduse väljak 8) näitusel „Kaunitar ja Koletis“. Kris Lemsalu ja Tiit Pääsukese ühisnäitusel saab näha kahe erineva põlvkonna tippkunstniku mängulist ja värvilist dialoogi, mis toob publiku ette ülevaate kahe kunstniku varasemast loomingust ja teineteisest inspireeritud uue loomingu. Kris Lemsalu on noor kunstnik, kes eelmisel aastal ületas uudiskünnise eeskätt oma esinemisega Londoni Frieze kunstimessil koos kilpkonnaskulptuuriga. Tema teosed on sageli provokatiivsed, värviküllased ning miksivad skulptuuri ja performance’i väljendusvorme. Tiit Pääsuke on elav kunstilegend, kes on teinud 1973. aastast alates üle 20 isikunäituse ning keda on peetud üheks 1970.–1980. aastate eesti maali juhtkujuks. Ekskursiooni viib läbi näituse kuraator Tamara Luuk. Tuurile saab registreerida kadri@ecadc.ee.

 

 

 

KrisL&TiitP2016_Photo Karel KoplimetsTiit Pääsuke ja Kris Lemsalu, foto: Karel Koplimets